چهارشنبه 2 مرداد 1398   09:01:18

اخبار

آرشیواخبارRSS

معرفی دفتر

اداره کل پدافند غیر عامل استانداری کهگیلویه و بویراحمد

آدرس پستی: یاسوج میدان امام حسین (ع) استانداری اداره کل پدافند غیر عامل

تلفن 33228913- 33231877 کد بین استانی 074 همراه  09171457783

تعریف پدافند غیر عامل:

به مجموعه تدابیر واقدامات غیر نظامی که موجب افزایش بازدارندگی ، کاهش آسیب پذیری، تداوم فعالیت های ضروری، ارتقای پایداری ملی،مصون سازی و تسهیل مدیریت بحران در مقابل تهدیدات مختلف اعم از طبیعی وغیرطبیعی(انسان ساز و دشمن پایه) اطلاق می شود.

تاریخچه:

- روند ایجاد وتکوین پدافند غیر عامل درساختار دستگاههای اجرایی (غیر نظامی)

پدافند غیر عامل از سال ۱۳۸۶ با عنوان مشاور استاندار فعالیت خود را آغاز و بر اساس دستور العمل ارسالی از سوی سازمان پدافند غیر عامل کشوردر سال ۱۳۸۷ با تأیید دبیر کمیته دائمی پدافند غیر عامل ،مقرر گردید در وزارت کشوراداره کلی با عنوان پدافند غیر عامل ایجاد ودر استانداریها ساختار پدافند غیر عامل در قالب شورای پدافند غیر عامل به ریاست استاندار ایجاد و دبیرانی در این خصوص مسئولیتهای محوله را انجام نمایند . سپس از سال ۱۳۹۱ با تأیید معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور اداره کل پدافند در سطح استانها به صورت رسمی تشکیل گردید.

تاریخچه پدافند غیر عامل در سایر کشورها:

کشور آلمان : توسعه پدافند غیر عامل را در دستور کار خود قرار داد تا علاوه بر سازمانهای دولتی ، شرکتهای خصوصی نیز به صورت داوطلبانه و افتخاری در این زمینه با دولت همکاری نمایند. بسیاری از تأسیسات و ساختمان های این کشور به صورت دو منظوره احداث شدند و علاوه بر کاربردهای متفاوت در شرایط عادی ، در شرایط بحران به پناهگاه تبدیل شوند.

درکشور کانادا : موضوع پدافند غیر عامل مورد توجه خاصی قرار گرفته و دولت مرکزی وظیفه دارد در این مورد به تدوین اصول و سازماندهی تنظیم همکاری دولت و نیروهای مسلح ، آموزش مسئولان و مردم، استفاده ازهمیاری در تدوین برنامه های آموزشی محلی ،گسترش برنامه های تحقیقاتی و نمونه سازی از طرحها اقدام نماید

دولت سوئیس : با وجود سیاست بی طرفی در طول دو جنگ جهانی ، سازمان دفاع غیر عامل سوئیس به ساخت پناهگاههای مقاوم در مقابل انفجارات اتمی به طور گسترده ای توجه نموده و برای اقامت مردم تمامی امکانات از قبیل آب ، غذا ، دارو وسایر مایحتاج را به صورتی که قبل از فاسد شدن تعویض گردند پیش بینی کرد.

درجمهوری اسلامی ایران قبل از انقلاب سازمانی با عنوان سازمان دفاع غیر نظامی وجود داشت که سه دسته مأموریت، برعهده این سازمان بود ، مأموریت اول این سازمان ، هدایت ، کنترل و پشتیبانی از مردم حین حوادث و بلایای طبیعی است .مأموریت دوم کمک امداد و نجات در حوادث و دسته سوم کاهش آسیب پذیریهای کشور در برابر تهدیدات خارجی بوده است. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ، این سازمان منحل شد و مأموریتهای آن به بسیج واگذار شد. بعد از انقلاب این سه دسته مأموریت به سازمانهای مختلف واگذار گردید. در مقطعی به سازمان مدیریت و برنامه ریزی واگذار و بعد به شورای عالی امنیت ملی و مدتی به ارتش و متعاقب آن به قرارگاه پدافند هوایی کشور محول شد در نتیجه بر اساس فرمان مقام معظم رهبری (مدظله العالی) کمیته دائمی پدافند غیر عامل کشور تشکیل گردید.

برخی از اهداف پدافند غیر عامل در کشورها:

۱- ایمن سازی مراکز دارای طبقه بندی.

۲- نهادینه کردن رعایت اصول و ضوابط پدافند غیر عامل در طرح های توسعه منتهی به ایجاد مراکز طبقه بندی.

۳- دستیابی به علوم و فن آوری با تأکید بر تولید دانش و گسترش مراکز علمی ، پژوهشی و آموزشی.

۴- توسعه کمی وکیفی نیروی انسانی متخصص.

۵- فرهنگ سازی و ایجاد باور عمومی در مورد تأثیر پدافند غیر عامل در کاهش آسیب پذیری.

۶- افزایش آستانه مقاومت ملی و تقویت مولفه های مقاومت در مقابل تهدیدات.

۷- بالا بردن قابلیت بقا و حفظ کشور در شرایط بحران .

۸- کاهش مجموعه آسیب پذیری های کشور و نمایان کردن اقتدار ملی ناشی از آن به عنوان یکی ازمولفه های اصلی بازدارندگی.

اهمیت پدافند غیر عامل :

۱- پدافند غیر عامل بستر مناسب توسعه پایدار توان ملی کشور

۲- پدافند غیر عامل هم راستا با سیاستهای تنش زدایی

۳- پدافند غیر عامل پایدارترین و ارزان ترین و صلح آمیزترین روش دفاع

۴- پدافند غیر عامل بهترین راهکار افزایش آستانه مقاومت ملی

۵- پدافند غیر عامل پشتوانه اقتدار ملی

۶- پدافند غیر عامل یکی از مهمترین ابزارهای بازدارندگی

۷- پدافند غیرعامل بهترین و مناسبترین شیوه کاهش مخاطرات و کاهش آسیب

۸- پدافند غیر عامل فطری ترین عنصر دفاعی بشر در برابر تمام حوادث است.

شرح وظایف

1
  مقدمه ‏ای بر مفهوم پدافند غیرعامل
 مطابق قانون برنامه چهارم توسعه ، یکی از محورهای اساسی موضوع امنیت ملی، بحث پدافند غیر عامل است، با عنایت به اینکه این نوع پدافند امری است که دانش فنی آن در داخل کشور در حال شکل‌گیری است، شناخت دقیق‌تر مفاهیم و جایگاه این مبحث می‌تواند اقدامی موثر در این خصوص باشد. با توجه به وجود زمینه تهدیدات بالقوه و خطراتی که امنیت ملی ، استقلال و تمامیت ارضی کشور را نشانه گرفته ضرورت عقلی دفاع همه جانبه کاملا مشهود می باشد.
آمار و سوابق جنگهای گذشته نشان می دهد پدافند عامل در حال حاضر به تنهایی قادر به مقابله با سلاح های مدرن و مخرب آفندی جهت جلوگیری از اثرات ویرانگر آنها بر مراکز حیاتی و حساس و نیروی انسانی نیست آنگونه که این امر به طور شایسته ای از جانب مقام معظم رهبری نیز مورد تاکید قرار گرفته است . باید عنایت داشت با به کار گیری اصول و معیارهای پدافند غیرعامل می توان به تکمیل زنجیره دفاعی کمکی موثر و قابل توجه نمود .
 مقوله دفاع غیرعامل برای نسلهای بشر به صورت تلاش آنها برای حراست و مراقبت در برابر دشمنان طبیعی و انسانی نمایان شده است و در طول تاریخ همواره تمهیداتی را برای در امان ماندن از این حوادث مد نظر داشته اند که در عصر جدید هم با توجه به مقتضیات عالم جدید و ایجاد دولتها، این موضوع از حیطه شهر‌ی به گستره ملی انتقال یافته است .
مفاهیم دفاع غیر عامل
 1-1 پدافند : پدافند در مفهوم کلی به دفاع ، خنثی کردن و یا کاهش تاثیرات در مقابل آفند به مفهوم هجوم و حمله به کار برده می شود
انواع پدافند:
1-    پدافند عامل: عبارت از رویارویی و مقابله مستقیم و به کارگیری جنگ افزارهای مناسب و موجود توسط نیروههای نظامی به منظور دفع حمله و خنثی کردن اقدامات آفندی ودر واقع شامل عملیاتی در برگیرنده حمله ، مقابله و دفاع نظامی با ابزارها و سلاحهای جنگی می‌باشد .
2-    پدافند غیرعامل (Civil Defence) : نوع دیگری از دفاع بوده و به مجموعه اقداماتی اطلاق می‌گردد که مستلزم به کارگیری جنگ افزار نبوده و با اجرای آن می‌توان از وارد شدن خسارات به تجهیزات و تاسیسات حیاتی و حساس نظامی و غیرنظامی و تلفات انسانی جلوگیری نموده و یا میزان این خسارات و تلفات را به حداقل ممکن کاهش داد و در واقع صرفنظر از منشا تهدید، متوجه حفاظت از اشیا و پدیده های موجود می باشد . این مفهوم در تمام دنیا یکسان است و در نهایت به دفاعی گفته می‌شود که متکی به تجهیزات و تسلیحات نظامی نیست.
1-2 تشریح دفاع یا پدافند غیرعامل:
پدافند غیر عامل مجموعه‌ای از برنامه‌ریزی‌ها، طراحی‌ها و اقدامات است که باعث کاهش آسیب پذیری در مقابل تهدیدات دشمن شده و از آن تحت عنوان بازدارندگی نیز یاد می‌شود. سیاستهای اصلی پدافند غیر عامل مبتنی بر بقا و حفظ امنیت بوده و هدف کلی پدافند غیرعامل، ایمن سازی و کاهش آسیب پذیری زیرساخت های مورد نیاز مردم است تا بتدریج شرایطی را برای امنیت ایجاد نماید . از نگاهی دیگر در واقع پدافند غیر عامل مربوط به دوران صلح است که خود باعث کاهش هزینه ها،جلوگیری از اتلاف وقت ، انرژی و بالا بردن ضریب امنیت در جامعه خواهد بود . دفاع غیرعامل هر اقدامی است که به طور غیر مسلحانه بتواند آثار یک حمله نظامی یا جنگ را کاهش دهد. با اشاره به تهدیدشناسی مناسب  بعنوان یکی از مهمترین موضوعات این مبحث ، باید گفت پدافند غیر عامل به دو بخش پدافند سخت و پدافند نرم تقسیم می شود. در پدافند سخت از اقدامات سخت افزاری مثل اقدامات مهندسی استفاده می شود و پدافند نرم شامل استفاده از تاکتیک هایی است که مشتمل بر برنامه ریزی و آماده سازی سیستم و سازمان هاست.
رعایت اصول پدافند غیر عامل درطراحی و اجرای طرحهای حساس و مهم ودر دست مطالعه ، تأسیسات زیربنایی و ساختمانهای حساس و شریانهای اصلی و حیاتی کشور و آموزش عمومی مردم توسط دستگاههای اجرایی و تخصصی به منظور پیشگیری و کاهش مخاطرات ناشی از سوانح غیرطبیعی مد نظر می باشد . در نهایت پدافند غیرعامل در واقع احصای تهدیدها و نقاط آسیب‌پذیر و پیش‌بینی اقدامات لازم برای مواجهه با تهدیدات دشمن است. 
1-3 - سازمان پدافند غیر عامل :
طبق توصیف آخرین دستورالعمل اجرایی پدافند غیر عامل تهیه شده در سازمان پدافند غیر عامل کشور، سازمانی است که با هدف انجام دفاع غیر عامل ، ایجاد و فعال سازی ساختار پدافند غیر عامل در استان‏ های کشور و نهادیه سازی آن در سطح شهرها و بخش ها و دستگاه های اجرایی استان به منظور افزایش ایمنی ، پایداری و کاهش آسیب پذیری آن در سطح شهرها و بخش ها و دستگاه های اجرایی استان به منظور افزایش ایمنی، پایداری و کاهش آسیب پدیری با بکارگیری ظرفیت های استانی در برابر تهدیدات و اقدامات نظامی 
وظایف اداره کل پدافند غیرعامل
 1. تهیه و تدوین برنامه اجرایی پدافند غیر عامل استان در حوزه­ های زیستی، سازه های امن، سایبری و ...
 2.  فرهنگ­سازی و نهادینه ­سازی موضوع پدافند غیر عامل در سطح استان و واحدهای استانی دستگاه های اجرایی از طریق برگزاری کلاس ها و دوره های آموزشی.
 3.  شناسایی و طبقه ­بندی زیر ساخت­ها، مراکز و تاسیسات در سطح استان و شهرستان­های تابعه.
 4.  تهیه برآورد تهدیدات استان (تهدیدات خارجی، تهدیدات داخلی، تهدیدات امنیتی، بحران های طبیعی و...)
 5. طبقه بندی، اولویت بندی و سطح بندی مراکز ثقل
 6.  تهیه و تدوین فهرست آسیب­ پذیری استان در برابر تهدیدات و طبقه­بندی آنها.
 7. بررسی و تایید طرح­های پدافند غیر عامل در پروژه­ های حساس و مهم استانی بر اساس اولویت و تقدم تعیین شده.
 8.  تهیه و تدوین طرح­های جامع پدافند غیرعامل در استان و حوزه های پدافندی و نظارت بر اجرای آن در مراکز و زیرساخت های استان
 9. پیگیری تامین و تخصیص اعتبارات استانی و سایر پشتیبانی­ های مورد نیاز.
 10. پیگیری و نظارت بر اجرای سیاست­ها و راهبردهای کلان کمیته دائمی پدافند غیر عامل و اسناد بالادستی در استان و شهرستان­های تابعه.
 11. برنامه ریزی و اتخاذ تدابیر لازم جهت صیانت و حفاظت و امنیت طرح های پدافند غیر عامل استانی
 12.  هماهنگی با کمیته دائمی پدافند غیر عامل کشور در اجرا و نظارت بر طرح­ها و پروژه های استان.
 13. برآورد اعتبار مورد نیاز طرح­های پدافند غیر عامل استان و ارائه آن برای تصویب.
 14.  سازماندهی و ایجاد ساز و کار لازم در پدافند غیرعامل و دفاع غیرنظامی مورد نیاز استان.
 15. شناسایی و برآورد تهدیدات ،نقاط آسیب پذیر، هم افزایی ها و مخاطرات در سطح استان در حوزه پدافند غیرعامل.
 16. طبقه بندی و اولویت بندی مراکز و زیرساخت های استان.
 17. برنامه ریزی برای تداوم چرخه خدمات اساسی و تامین نیازمندی های ضروری مردم (نان، غذا، آب، برق، انرژی اضطراری، سلامت و بهداشت و درمان و تامین جان پناه برای مردم) در شرایط تهدید و بحران ها برای کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت.
 18. ارتقای فرهنگ عمومی مردم با اجرای آموزش های عمومی و اقدامات فرهنگی
 19. برگزاری تمرین و رزمایش در خصوص ارتقای آمادگی و پایداری در حوزه های مختلف در برابر بحران های طبیعی و انسان ساخت.
 20. برنامه ریزی جهت بکارگیری و بسیج امکانات و منابع عمومی، دولتی و مردمی استان برای مقابله با بحران.
 21. ارتقای آستانه مقاومت و تحمل مردم استان در برابر تهدیدات از طریق مقابله با عملیات روانی و فرهنگی و اطلاعاتی دشمن.
 22. ایجاد هماهنگی و هم افزایی بین کارگروه های تخصصی پدافند غیرعامل استان.
 23. تنظیم برنامه سالیانه پدافند غیرعامل استان.
 24. پیش بینی اعتبار سالیانه برای طرح های پدافند غیرعامل استان.
 25. بررسی طرح ها و برنامه های دستگاه ها برای طرح در شورای پدافند غیرعامل استان.
 26. تنظیم دستور جلسه و اولویت بندی موضوعات برای طرح در جلسه شورای پدافند غیرعامل استان.
 27. ابلاغ و پیگیری مصوبات شورای پدافند غیرعامل استان

چارت تشکیلاتی

قوانین و مقررات

سند راهبری امنیت فضایی تولید تبادل اطلاعات کشور( سند افتا)
فايلها
att-سند افتا.pdf 118.821 KB
سند راهبردی سازمان پدافند غیر عامل
فايلها
att-سند راهبردي پدافند سايبري کشور.pdf 447.845 KB
فايلها
راهنماي آموزشي آشنايي با مباني پدافند.pdf 1.77 MB
فايلها
att-دستور العمل اجرايي پدافند غير عامل استان.pdf 2.1 MB
شعارسال

آلبوم تصاوير

آرشیو
تعداد بازديد اين صفحه: 27543
تعداد بازديد کنندگان سايت: 16173344 تعداد بازديد زيرپورتال: 27560 اين زيرپورتال امروز: 16 سایت در امروز: 3450 اين صفحه امروز: 12
مجری سایت:شرکت سیگما